Co jsou microgreens

Microgreens nachází svůj původ v 80. letech 20. století v USA, kde jimi šéfkuchaři prvně začali zdobit svá jídla. Již od svého začátku se staly známkou luxusu, která odlišovala vyhlášené podniky od ostatních. 

Konzumace microgreens dnes již není výsadou jen pár vyvolených a vy si můžete na nich také pochutnat. V Česku se můžete setkat i s názvy, jako mikrozelenina či mikrobylinky

 Microgreens šéfkuchař

 

Co vlastně pojem microgreens znamená? 

Jedná se o mladé aromatické výhonky zeleniny, bylinek, luštěnin či obilovin, které jsou velmi bohaté na vitamíny a minerální látky, mají výtečnou chuť, jsou zdravé a krásně vypadají.

Doba jejich růstu se pohybuje od jednoho týdne do tří týdnů a sklízejí se mladé rostlinky ve velikostech od 3 cm do 20 cm. Tyto mladé rostlinky jsou vyživovány ze semínek, a proto není potřeba přidávat do zeminy jakákoliv hnojiva. Díky tomu, že v tomto stádiu nemají potřebu čerpat z půdy žádné živiny, není jejich chuť ničím ovlivněna a je naprosto čistá.

Stále častěji se začínají používat k výzdobě pokrmů a jejich krásný vzhled již na první pohled dává jasně najevo, že vás čeká kulinářský zážitek.

 

IMG_1369~2

 

Pozitivní vliv na zdraví

Obecně všechny druhy microgreens se mohou pyšnit vysokým obsahem vitamínů a minerálních látek. Kromě nich obsahují i další tělu prospěšné složky, jako jsou antioxidanty, enzymy, karoteny či kyselina listová.

Na základě studií bylo rovněž potvrzeno, že obsah těchto pozitivních látek ve výhoncích je několikanásobně vyšší než u dospělé zeleniny. Kupříkladu červené zelí pěstované, jako microgreens vykazovalo až 40x vyšší obsah vitamínu E.

To vše činí z microgreens superpotravinu, díky které se budete cítit zdravější a plni energie. Pravidelná konzumace napomáhá detoxikaci organismu a je i prevencí vzniku zánětlivých a nádorových onemocnění.

Dále mají blahodárný vliv na funkci srdce, čímž snižují riziko infarktu a obsažené enzymy zase pozitivně působí na trávicí ústrojí. Kladných účinků je celá řada a každý druh je specifický, nicméně v těchto účincích se většina shoduje.

 

Microgreens i u vás doma za oknem

Velká obliba microgreens roste nejen kvůli svým zdravotním benefitům, ale také díky možnosti pěstování v domácnosti, aniž byste k tomu potřebovali zahradu. Místo toho vám postačí denní světlo a okenní parapet, kde můžete začít provozovat svou domácí mini zahrádku a to v každém ročním období.  

Pěstování není nijak složité, budete potřebovat jen semínka na pěstování microgreens, výsevní misky, substrát a řídit se důležitými radami, které popisujeme v našem návodu na pěstování microgreens v domácím prostředí, díky kterému zvládne jejich pěstování i úplný začátečník. Odměnou za vynaložené úsilí při tomto domácím farmaření vám bude zelenina z vlastní produkce, o které budete vědět naprosto vše od jejího zasazení až po sklizeň

 

10 příkladů, jak využít microgreens v praxi

Existuje celá řada způsobů, jak microgreens použít. Mohou být výtečnou přísadou do pomazánek, salátů nebo například ke zpestření všedního chleba s máslem.

Fantazii se meze nekladou a je jen na vás, co s těmito výhonky vymyslíte. Nicméně i tak pro vás máme pár příkladů, které vás mohou inspirovat.

  1. V první řadě se microgreens nejčastěji používají k výzdobě a ochucení hlavních chodů. Svým vzhledem dokáží zatraktivnit doslova každé jídlo, dokonce i pokrmy jako pizza, hamburger či těstoviny

  2. Nejen hlavní chody, ale i polévky. Vyzkoušet můžete například klasickou hráškovou polévku vyzdobenou hráškovými výhonky.

  3. Microgreens lze přidávat do pokrmů i během vaření, bohužel je však nutné počítat se ztrátou velké části pozitivních látek kvůli tepelné úpravě.

  4. Dalším možným využitím jsou saláty. Nejen, že klasickou salátovou zeleninu ozvláštní krásným vzhledem, ale také celkovou chuť salátu posunou na novou úroveň.

  5. Velmi často se microgreens používají ke zpestření všedního chleba s máslem. Určitě stojí za vyzkoušení chléb s máslem a microgreens ředkvičkami, jako odpolední svačina pro doplnění vitamínů a minerálů.

  6. Nesmíme zapomínat ani na sladší microgreens jako hrášek či slunečnice, se kterými se mnohdy můžete setkat na lahodných dezertech.

  7. Některé šťavnaté druhy se dají zužitkovat k odšťavňění či k výrobě zdravých smoothie drinků pro svůj vysoký obsah pozitivních látek.

  8. Pokud rádi konzumujete pomazánky, microgreens mohou být jejich přímou přísadou nebo alespoň mohou posloužit k výzdobě namazaných chlebíčků.

  9. Z hrášku, brokolice nebo třeba čínského zelí si můžete připravit domácí pesto, které se velmi hodí do těstovin či salátů.

  10. Posledním bodem pro inspiraci je přidání výhonků do alkoholických míchaných kokteilů, kterým dodají nevšední avšak velmi lákavou podobu.

IMG_20230914_142453_913

Žitný chléb s máslem a ředkvičkami

 

IMG_20231001_131747_483~2

Smetanová tarhoňa s parmazánem a grilovaným kuřecím prsíčkem